تبلیغات
ENGINEERING - انتقال بی سیم انرژی

ENGINEERING

I come to this world,of necessity and lived amazement and will go reluctantly

 

انتقال بی سیم انرژی

 

نوع مطلب :مقالات مهندسی برق ،

نوشته شده توسط:مهدی حسن پور

 ziro359
انتقال انرژی بی سیم یا انتقال قدرت بی سیم فرآیندی است که در هر سیستمی که انتقال انرژی الکتریکی از منبع انرژی الکتریکی به مصرف کننده بدون اتصالات سیمی یعنی بی سیم صورت می گیرد، گفته می شود. انتقال بی سیم در مواردی استفاده می شود که انتقال انرژی به طور لحظه ای یا پیوسته مورد احتیاج است اما اتصال از طریق سیم خطرناک، بدجور و یا غیر ممکن است.

انتقال انرژی الکتریکی بی سیم با انتقال بی سیم اطلاعات متفاوت است، مانند ارتباط رادیویی، که نسبت سیگنال به نویز (SNR) یا درصد انرژی که دریافت می شود، به اندازه ای کم است که فقط سیگنال را پوشش دهد.

رایج ترین شکل انتقال برق بی سیم با استفاده از القا که منتج شده از القای الکترودینامیک است صورت می گیرد. دیگر تکنولوژی های روز برای انتقال بی سیم برمبنای امواج مایکروویو و لیزرها انجام می شوند.میدان نزدیک (Near field)

میدان نزدیک یک روش انتقال بی سیم در مسافت کم در حدود چند برابر قطر تجهیزات که تا حدود ربع طول موج بکار رفته زیاد می شود، است. خود انرژی میدان نزدیک غیر پرتوزاست اما بعضی تلفات پرتوزایی رخ می دهد، علاوه بر آن معمولاً تلفات مقاومتی هم وجود دارد. انتقال میدان نزدیک معمولاً مغناطیسی (القایی) است، اما انتقال انرژی ممکن است به صورت الکتریکی (خازنی) صورت گیرد.القا

عملکرد یک تراسفورماتور الکتریکی ساده ترین نوع از انتقال انرژی بی سیم است. مدارهای اولیه و ثانویه تراسفورماتور به طور مستقیم وصل نیستند. انتقال انرژی توسط تزویج الکترومغناطیس که به عنوان فرایند القای متقابل شناخته می شود، صورت می گیرد. (یک قابلیت اضافه شده، افزایش یا کاهش ولتاژ ثانویه است). شارژر باتری گوشی همراه یا تراسفوماتورهای در طول خیابان نمونه هایی از چگونگی استفاده از این اصول است. غذاپزهای القایی و مسواک دندان برقی با این تکنیک فراهم شده اند.

ضعف اصلی روش القایی، برد کوتاه آن است. گیرنده باید خیلی به فرستنده یا واحد القایی نزدیک باشد تا تزویج الکترومغناطیسی صورت گیرد.القای الکترودینامیک
اثر القای الکترودینامیک یا جفتگیری القایی تشدید دار کلید حل مشکل اصلی جفتگیری القایی غیر-مشدد برای انتقال انرژی بی سیم، مخصوصاً، وابستگی بازده آن به مسافت انتقال است. اصول کار القای الکترومغناطیس به این صورت است که سیم پیچ اولیه یک میدان مغناطیسی تولید می کند و این سیم پیچ ثانویه را القا می کند و باعث بوجود آمدن جریان القایی در سیم پیچ ثانویه می شود. کوپلینگ (تزویج یا جفتگیری یا پیوست) باید بدون دخالت چیز دیگر برای دستیابی به بازده بالاتر صورت گیرد. هرچه فاصله سیم پیچ اولیه از سیم پیچ ثانویه بیشتر شود، تلفات میدان مغناطیسی بیشتر می شود. حتی در طول ساده ترین روش القایی برد کوتاه که بازده آن پایین است، بیشتر انرژی تلف می شود.

به کاربردن تشدید تا حدی موقعیت را بهبود می بخشد. زمانی که تزویج تشدید دار استفاده می شود، فرستنده و گیرنده با یک فرکانس دستی تنظیم میشوند و جریان از یک موج سینوسی به شکل موج غیر سینوسی گذرا تغییر پیدا می کند. انتقال پالس در طول چندین سیکل اتفاق می افتد. در این روش انرژی قابل توجهی به میزان چندین برابر اندازه فرستنده، انتقال پیدا می کند. برخلاف سیم پیچ های چند لایه تراسفورماتور های غیر-مشدد،مانند سیم پیچ های فرستنده و گیرنده، معمولاً سلف های تک لایه یا سیم پیچ های تخت سری شده با خازن و ترکیبی از آن ها، به عناصر گیرنده این امکان را میدهد که فرکانس انتقال را تنظیم کند و تلفات کاهش یابد.

استفاده رایج ازاین فناوری فراهم آمدن کارتهای هوشمند بدون تماس ،و پدید آمدن سیستم های قدرت و تغذیه لپ تاپ ها و موبایل ها است.

القای الکترواستاتیک

اثر القای الکترواستاتیکی یا تزویج خازنی یک گرادیانتی از میدان الکتریکی یا ظرفیت الکتریکی دیفرانسیلی بین دو الکترود، که انتقال انرژی بی سیم مستلزم جریان متناوب با فرکانس بالا بین دو صفحه یا گره دارای اختلاف پتانسیل می باشد، است.

نیروهای الکترواستاتیک در طول رسانا برای تغییر شار مغناطیسی که می تواند انرژی را به دستگاه گیرنده منتقل کند، واقع شده اند. (مانند حباب های لامپ بی سیم تسلا). اثر تسلا یک کاربردی از جابجایی الکتریکی است، به معنی، عبور انرژی الکتریکی از میان فضا و جسم، و غیره و به علاوه گسترش پتانسیل در طول هادی است.

تسلا اظهار داشته است:

به جای وابستگی به القای الکترودینامیکی برای روشن سازی لامپ در یک فاصله، ایده روشن ساختن یک تالار یا اتاق شکل می گیرد، با شرایطی که وسیله روشن سازی هرجایی بتواند حرکت کند و قرار بگیرد، و روشن شود، و مهم نباشد که کجا قرارگیرد و بدون اینکه به طور الکتریکی به جایی وصل باشد، من توانسته ام چنین شرایطی را با ایجاد یک میدان الکترواستاتیکی متناوب سریع و قدرتمند به وجود آورم. برای این منظور، من یک صفحه فلزی را از سقف بوسیله کابل های عایق معلق کردم و آن را به یک پایه سیم پیچ القایی وصل کردم، و پایه دیگر را به زمین. به صورت دیگر من دو صفحه را معلق کردم و هر صفحه را به یک پایه سیم پیچ وصل کردم، و اندازه آن ها را به دقت معین کردم. یک لوله الکترونی با دست می تواند به هرجایی بین دو صفحه برده شود، حتی با فاصله زیاد بین آن ها، و همیشه روشن باقی بماند.

و

در خیلی موارد که مقدار جزئی انرژی مورد درخواست است، تراز بالای پایه ها، و به ویژه ترمینال گیرنده خیلی مهم نیست، از آنجایی که، مخصوصاً فرکانس جریان خیلی بالاست، مقدار قابل توجهی از انرژی توسط القای الکترواستاتیک در آن ترمینال از لایه های هوایی بالاتر جمع می شود، که هدایت الکتریکی توسط ترمینال فعال مبدل صورت می گیرد.

میدان دور


با روش های میدان دور می توان به شعاع های بیشتر دست پیدا کرد، اغلب چندین کیلومتر وسعت، خیلی بزرگتر از شعاع وسیله. با وجود امواج رادیویی و تجهیزات نوری اصلی ترین دلیل برای وسعت بیشتر در حقیقت این است که می توان تابش های الکترومغناطیسی میدان دور را طوری بوجود آورد که وسعت گیرندگی را شکل دهد، (با استفاده از آنتن های دایرکتیویتی با شدت بالا یا پرتوهای لیزری موازی) به همین سبب انرژی منتشرشده به ناحیه گسترده تری تحویل داده می شود. حداکثر دایرکتیویتی آنتن ها در عمل با پراش محدود می شود.

توان، اندازه، مسافت، و بازده پرتوها

اندازه اجزا باید براساس فاصله بین فرستنده و گیرنده، طول موج و قانون رایلی یا محدودیت پراش، با به کار گیری طراحی آنتن فرکانس رادیویی استاندارد تعیین شود، که در مورد لیزرها هم صدق می کند. علاوه بر قانون رایلی، محدودیت پراش هوایی که برای تعیین اندازه دقیق نقاط در فواصل قراردادی از شکاف مکرراً استفاده میشود.

قانون رایلی بیان می کند که امواج رادیویی، ریزموج ها، و پرتوهای لیزر در طول مسیر پراکنده ، ضعیف و پخش می شوند، بزرگی آنتن های فرستنده و پهنای لیزر با طول موج تابش سنجیده می شوند. ضعیف و قوی بودن پرتو تابعی از مسافت است. از ضعف آنتن های کوچک هم ، تلفات بیش از حد در لبه ها است، به هر حال، پهنای لیزر قاعدتاً با اندازه آنتن بی ارتباط است. اصولاً پهنای اشعه بزرگتر از طول موجی است که پرتو مولتی مد را ایجاد می کند و اغلب از کولیماتور(موازی ساز) قبل از انتشار پرتو درون فیبر یا فضا استفاده می شود.

سرانجام، پهنای پرتو به طور علمی با پراش که به سبب اندازه دیش که در ارتباط با طول موج پرتو الکترومغناطیس است، تعیین می شود. پرتوزایی ریزموج می تواند کارآمد تر از لیزر ها باشد. ترازهای انرژی با ترکیبی از پارامترهای بالا، و اثر دادن آن ها در تقویت و تلفات آنتن ها و شفافیت و پراش پرتوها محاسبه می شوند. این فرایند با عنوان link budget شناخته می شود.رادیو و ریزموج

ابتدایی ترین کارها در بخش انتقال بی سیم از طریق امواج رادیویی (امواج الکترومغناطیسی) توسط نیکولا تسلا انجام شد اما او نتایج کارهای خود را به سرعت منتشر نکرد. بعد از آن، gugliemo Marconi از یک مقاله انتقال رادیویی تسلا استفاده کرد و آن را از طرف خود ارائه داد. با پیگیری های نیکولا تسلا و بعد از چندین سال دادگاه عالی ایالت متحده، به خاطر انتقال رادیویی جایزه ای منحصراً به نیکولا تسلا اعطا کرد.

یک محقق ژاپنی به نام Hidetsugu Yagi روی انتقال انرژی بی سیم با استفاده از یک آنتن مستقیم که خود او طراحش بود، کار می کرد. در فبریه 1926، yagi و Uda اولین یافته های خود در مورد آنتن تنظیم شونده با بهره بالا که به عنوان Yagi antenna شناخته میشود، منتشر کردند. اگرچه این آنتن های باریک برای انتقال انرژی کارآمد نبودند، اما به طور گسترده برای ارتباطات بی سیم و برنامه های رادیویی به دلیل ویژگی ها و عملکرد عالی، مورد استفاده قرار گرفتند.

انتقال انرژی از طریق رادیو می تواند جهت دارتر، انتشار انرژی در فواصل دورتر، با طول موج کوتاه تر امواج الکترومغناطیسی، و به طور عام در ناحیه ریز موج ها باشد. یک rectenna باید برای تبدیل انرژی ریز موج ها به برق استفاده شود. بازده تبدیل rectenna 95 درصد برآورده شده است. انتشار انرژی که از ریز موج ها بهره می گیرد، برای انتقال انرژی از ماهواره های انرژی خورشیدی به زمین و انتقال انرژی به فضا پیما پیشنهاد شده است.

انتشار انرژی توسط ریز موج ها برای اغلب تجهیزات فضایی که به خاطر محدودیت پراش آنتن، بسیار بزرگ هستند، مشکلاتی به همراه دارد. برای مثال در مطالعه ناسا NASA در 1978 بر روی ماهواره های انرژی خورشیدی برای انتشار ریزموج ها در 2.45 گیگاهرتز، به یک آنتن فرستنده با طول 1 کیلومتر، و یک آنتن گیرنده 10 کیلومتری احتیاج بود. این اندازه ها با استفاده طول موج های کوتاه تر می توانستند کاهش یابند، اگرچه طول موج های کوتاه، مشکلاتی مانند جذب جوی و انسداد پرتوها توسط قطرات باران همراه دارد.

برای تجهیزات زمینی یک ناحیه وسیع با عرض 10 کیلومتر گیرندگی، به هنگام عملیات با شدت انرژی کم برای امنیت انسان در برابر پرتوهای الکترومغناطیسی پیشنهاد می شود. چگالی انرژی امن برای انسان 1 mW/cm2 توزیع شده در ناحیه ای با عرض 10 کیلومتر که برابر با 750 مگاوات است. این سطح انرژی در بسیاری از نیروگاه های توان الکتریکی مدرن استفاده میشود.توان بالا

انتقال انرژی بی سیم با استفاده از ریزموج ها به خوبی توسعه یافت و آزمایشات در Goldstone در کالیفرنیا در 1975 به ده ها کیلووات رسید. با این روش ها دستیابی به فاصله های در حدود کیلومتر میسر شد.

لیزردر مورد پرتوهای الکترومغناطیس که نزدیک به ناحیه مرئی (10 میکرومتر تا 10 نانومتر )، انرژی می تواند با تبدیل الکتریسته به یک دسته پرتو لیزر و سپس تابانیدن آن به یک گیرنده سلول خورشیدی انتقال یابد. این فرایند عموماً به عنوان "powerbeaming" شناخته می شود به این خاطر که انرژی برای یک گیرنده که می تواند آن را به انرژی الکتریکی قابل استفاده تبدیل کند، منتشر می شود.

چندین مزیت منحصربه فرد انتقال انرژی برپایه لیزر بر ضعف های آن سنگین تر است:

1. انتشار جبهه امواج تکفام منطبق به سطح مقطع پرتو اجازه می دهد، که انرژی در دامنه ای وسیع انتقال یابد.

2. اندازه فشرده دیود های نیمه هادی حالت جامد فتوولتائیک-لیزر این اجازه را می دهد که به سادگی مدارمجتمع با اندازه کوچک در محصولات قرارگیرد.

3. قادر است تا بدون تداخل با فرکانس رادیویی تجیهزات ارتباطی حاضر مانند وای-فای و گوشی های همراه عمل کند.

4. کنترل دستیابی انرژی بی سیم به جای انتقال همه سویی که مقصد معینی قبل از انتقال انرژی ندارد.

این ها به مفهوم انتقال انرژی بی سیم برمبنای لیزر برای کامل شدن با روش های انتقال انرژی قراردادی، اجازه می دهد.ضعف ها و اشکالات آن

1. تبدیل به نور، مثل لیزر، نسبتاً ناکارآمد است. (اگرچه لیزرهای کوانتومی بهبود یافته اند.)

2. تبدیل دوباره به برق هم بازده ندارد، به این خاطر که بازده های سلول های فتوولتائیک در حدود 40 تا 50 درصد است. (البته این را باید متذکر شد که بازده نور تکفام نسبتاً از نور آفتاب که به پنل های خورشیدی می تابد، بیشتر است.)

3. تلفات ایجاد شده توسط جذب جوی.

4. به خاطر پرتو ریزموج ها ، این روش یک مسیرمستقیم به سمت هدف احتیاج دارد.

فناوری انتشار انرژی از طریق لیزر، بیشتر در سلاح های نظامی و تجهیزات فضایی به کار گرفته می شود و هم اکنون برای تجارت و مصرف کننده های دستگاه های الکتریکی کم توان درحال توسعه می باشد. سیستم انتقال انرژی بی سیم بر پایه ی لیزر برای تامین امنیت مصرف کنندگان از لیزر باید طبق استاندارد IEC 60825 باشد.
 http://viagrawwithoutdoctor.com/
چهارشنبه 9 مرداد 1398 12:37 ق.ظ

Truly lots of awesome tips!
online pharmacies of canada best canadian pharmacies online northwest pharmacy canada most reliable canadian online pharmacies Canadian Pharmacy USA candida viagra no 1 canadian pharcharmy online canada drug pharmacy canadian medications 247 online pharmacies legitimate
http://scoutextrav.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 04:44 ب.ظ

Reliable info. Appreciate it.
generic cialis 20mg tablets preis cialis 20mg schweiz estudios de cialis genricos tadalafil 10 mg we recommend cheapest cialis side effects for cialis achat cialis en europe we choice free trial of cialis cialis usa cost cialis free trial
http://lieprofes.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 02:11 ق.ظ

With thanks! Ample facts!

cialis generika in deutschland kaufen cialis para que sirve cialis online nederland cialis 20mg preis cf trusted tabled cialis softabs generic cialis in vietnam non 5 mg cialis generici cialis prezzo in linea basso safe site to buy cialis online 5 mg cialis coupon printable
http://hottiospeed.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 09:10 ق.ظ

You made your stand extremely well!!
cialis daily new zealand buy name brand cialis on line viagra vs cialis cialis 20 mg cost buying cialis in colombia online prescriptions cialis cialis pills in singapore we like it cialis price callus precios de cialis generico
http://watchrasor.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 04:57 ب.ظ

Fantastic write ups. Cheers!
cialis generisches kanada cialis billig cialis cuantos mg hay brand cialis nl achat cialis en itali cialis australian price cialis 05 cialis uk wow look it cialis mexico wow cialis tadalafil 100mg
200 cialis coupon
جمعه 31 خرداد 1398 01:28 ق.ظ

This is nicely said! !
prescription doctor cialis cialis online holland fast cialis online achat cialis en europe cialis generika in deutschland kaufen we recommend cialis info generic cialis levitra cialis free trial purchasing cialis on the internet callus
http://goricoo.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 05:33 ق.ظ

Well voiced certainly! !
buy cialis achat cialis en europe cialis qualitat where do you buy cialis cialis side effects dangers cialis prezzo di mercato cialis coupons printable tadalafil cialis online cialis australia org
weblink price cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 02:14 ب.ظ

You actually said that very well!
buy online cialis 5mg cialis rezeptfrei how to buy cialis online usa cialis y deporte cialis free trial cialis manufacturer coupon cialis generico in farmacia cialis official site cost of cialis cvs generic cialis review uk
http://cheocilynn.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 09:53 ب.ظ

You actually mentioned this exceptionally well.
low cost cialis 20mg side effects of cialis brand cialis generic how to buy cialis online usa cialis pills cialis qualitat cialis 5 mg cialis professional from usa we use it 50 mg cialis dose cialis arginine interactio
http://vinposthow.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 11:48 ب.ظ

Cheers! Helpful stuff!
click here to buy cialis cialis 5mg prix cialis lowest price cialis rckenschmerzen cialis daily reviews cialis 200 dollar savings card cialis herbs import cialis preis cialis 20mg schweiz cialis free trial
http://marnobooks.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 04:37 ق.ظ

You actually expressed that very well.
cialis generico online cialis for sale south africa cialis daily reviews canadian drugs generic cialis trusted tabled cialis softabs fast cialis online generic cialis pro cialis tadalafil comprar cialis 10 espa241a cialis 05
Cialis 20 mg
شنبه 25 خرداد 1398 02:52 ب.ظ

You actually suggested that well.
cialis sicuro in linea we recommend cialis info prices on cialis 10 mg cialis coupons only best offers 100mg cialis generic cialis at walmart low cost cialis 20mg buy cheap cialis in uk cialis 10 doctissimo brand cialis nl
Cialis canada
شنبه 25 خرداد 1398 12:34 ق.ظ

Position well utilized!.
generic cialis pill online estudios de cialis genricos cialis 5 mg schweiz cialis online import cialis cialis usa cost cialis daily new zealand cialis for sale south africa cialis canadian drugs sublingual cialis online
http://flexeven.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 10:20 ق.ظ

Whoa lots of valuable info!
cialis for sale in europa cialis generico in farmacia wow cialis tadalafil 100mg buy brand cialis cheap tadalafil generic generic cialis tadalafil fast cialis online cialis professional yohimbe cialis canadian drugs sublingual cialis online
when is viagra patent expire
چهارشنبه 22 خرداد 1398 06:56 ب.ظ

I read this paragraph completely regarding the resemblance of latest and previous technologies, it's amazing article.
http://giabrowun.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 04:41 ب.ظ

Lovely data, Thanks.
cialis flussig tadalafil 20 mg can i take cialis and ecstasy we choice cialis uk cialis uk next day cipla cialis online brand cialis nl cialis 5 mg funziona cialis 20mg how to buy cialis online usa
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 11:06 ق.ظ

Nicely put. Appreciate it!
cilas buy cialis uk no prescription cialis professional yohimbe we use it 50 mg cialis dose effetti del cialis cialis generic availability cialis manufacturer coupon comprar cialis navarr preis cialis 20mg schweiz effetti del cialis
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 05:20 ق.ظ

Seriously many of valuable knowledge!
comprar cialis navarr cialis australian price generic cialis 20mg uk dose size of cialis cialis flussig cialis 100 mg 30 tablet discount cialis buying cialis on internet cialis free trial tarif cialis france
http://canadiantousapharmacy.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 09:58 ب.ظ

Whoa a lot of awesome knowledge!
canada medication drugstore online shopping reviews canadian pharmacies without an rx canadian rx candida viagra online pharmacies legitimate buy viagrow pro trust pharmacy canadian pharmacy canada 24 canadian pharmaceuticals companies
buy cials online
جمعه 16 آذر 1397 03:30 ق.ظ

Amazing knowledge. With thanks!
cialis 100 mg 30 tablet purchase once a day cialis are there generic cialis buy brand cialis cheap online prescriptions cialis cialis tablets for sale il cialis quanto costa cialis 5mg billiger cialis 100 mg 30 tablet we choice free trial of cialis
Cialis prices
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:07 ق.ظ

You actually said this effectively.
cialis generico where cheapest cialis cialis wir preise cialis rezeptfrei sterreich cialis per paypa cialis pills boards generic cialis 20mg uk canadian cialis buying cialis overnight cialis generico en mexico
Generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:57 ب.ظ

Kudos, A good amount of facts!

how to purchase cialis on line cialis tablets cialis purchasing buying cialis overnight cialis herbs cialis daily side effects for cialis generic cialis soft gels cialis cost cialis therapie
buy cialis us pharmacy
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:28 ق.ظ

Beneficial facts. Thank you!
we recommend cialis info miglior cialis generico price cialis wal mart pharmacy cialis pills price each buy cheap cialis in uk cialis 5 effetti collaterali prezzo cialis a buon mercato buy original cialis wow look it cialis mexico where cheapest cialis
buy cialis with no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 02:31 ب.ظ

You actually revealed it perfectly.
the best site cialis tablets safe site to buy cialis online cialis with 2 days delivery when can i take another cialis warnings for cialis cialis official site we use it 50 mg cialis dose buy generic cialis cialis canada canadian drugs generic cialis
Buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 03:04 ق.ظ

Awesome posts. Cheers.
cialis patent expiration cialis tadalafil online preis cialis 20mg schweiz we recommend cialis info 200 cialis coupon cialis 100mg suppliers buy cialis online cheapest cialis rezeptfrei sterreich cialis great britain generic cialis pill online
buy cialis uk
دوشنبه 12 آذر 1397 02:00 ب.ظ

Many thanks, Plenty of content.

achat cialis en itali when can i take another cialis cialis daily brand cialis nl only best offers 100mg cialis click here cialis daily uk buy original cialis cialis rezeptfrei we use it cialis online store cialis official site
buy generic cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 02:47 ق.ظ

You have made your point very clearly..
cialis online napol how to buy cialis online usa buy generic cialis cialis from canada tadalafil 20mg only here cialis pills import cialis cialis coupons printable click now buy cialis brand generic for cialis
Generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 02:04 ب.ظ

You have made your point!
cialis kamagra levitra chinese cialis 50 mg cialis wir preise cialis en mexico precio 5 mg cialis pharmacie en ligne generic cialis pro only now cialis for sale in us cialis e hiv side effects of cialis cialis canadian drugs
buy cialis no rx
یکشنبه 11 آذر 1397 02:32 ق.ظ

Many thanks. Plenty of material!

cialis uk cialis 10 doctissimo 200 cialis coupon cialis lowest price prices on cialis 10 mg callus estudios de cialis genricos generic for cialis cialis 10 doctissimo cialis tablets australia
buy cialis usa
شنبه 10 آذر 1397 02:10 ب.ظ

Kudos, Good information.
cialis cuantos mg hay cialis prices cialis sicuro in linea cialis 5 mg cialis en mexico precio cialis authentique suisse cialis dosage brand cialis generic how much does a cialis cost cialis generico milano
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


پروژه شنبه 24 دی 1390
مسیریاب جمعه 20 آبان 1390
طرز ساخت فیبر مدار چاپی به روش اسید کاری پنجشنبه 30 تیر 1390
ربات مسیر یاب پنجشنبه 2 تیر 1390
انتقال بی سیم انرژی سه شنبه 27 اردیبهشت 1390
نیروگاه های بخاری چهارشنبه 14 اردیبهشت 1390
استفاده از نانوالیاف پلیمری برای تولید انرژی سه شنبه 13 اردیبهشت 1390
ایران فناوری استفاده از سلول‌های خورشیدی برای تأمین برق منازل را دارد سه شنبه 13 اردیبهشت 1390
صفحه نمایش‌های OLED جدید براساس گرافن سه شنبه 13 اردیبهشت 1390
نیروگاه سیکل ترکیبی خورشیدی یزد جمعه 9 اردیبهشت 1390
لامپ های LED جمعه 9 اردیبهشت 1390
فنرهای نانولوله ای با قدرت ذخیره انرژی بالا ابداع شد جمعه 9 اردیبهشت 1390
باتری های هسته ای ریز برای ابزارهای الكتریكی ساخته شد جمعه 9 اردیبهشت 1390
زباله های ناپل برق تولید می كند جمعه 9 اردیبهشت 1390
شهادت آب پنجشنبه 8 اردیبهشت 1390
مقره چهارشنبه 7 اردیبهشت 1390
تاریخچه ساخت ترانسفور ماتور قدرت خشك چهارشنبه 7 اردیبهشت 1390
ژنراتور چهارشنبه 7 اردیبهشت 1390
تصاویر شگفت‌انگیز ناسا از سطح مریخ سه شنبه 6 اردیبهشت 1390
مختصری از نانو دوشنبه 5 اردیبهشت 1390
لیزر دوشنبه 5 اردیبهشت 1390
آیین‌نامه ایمنی‌تاسیسات‌لكتریكی‌بااتصال‌به‌ زمین‌ دوشنبه 5 اردیبهشت 1390
تابلوی روان یکشنبه 4 اردیبهشت 1390
مراسم آتش زدن خیمه در ظهر عاشورا در حرم سلطان سید جلال الدین اشرف جمعه 2 اردیبهشت 1390
زندگی نامه و بیوگرافی دكتر محمد معین جمعه 2 اردیبهشت 1390
گردش گری آستانه اشرفیه جمعه 2 اردیبهشت 1390
با آستانه اشرفیه بیشتر آشنا بشیم جمعه 2 اردیبهشت 1390
موتور و درایور پنجشنبه 1 اردیبهشت 1390
زبان تخصصی---بخش اول یکشنبه 21 فروردین 1390
ترانسفورماتور شنبه 20 فروردین 1390
لیست آخرین پستها